Rodzaje kredytów dla firm
Jedną z linii podziału stanowi długość trwania umowy. Wyróżniamy wówczas kredyty krótkoterminowe (do 1 roku), kredyty średnioterminowe (od 1 roku do 3 lat) i kredyty długoterminowe (powyżej 3 lat).
Istnieje również bardziej szczegółowy podział kredytów. Oto on:
- Kredyt inwestycyjny – rodzaj finansowania, który przeznaczony jest na konkretny cel. Powinien być on zawarty w umowie kredytowej. Jego podstawowym założeniem jest zwiększenie majątku firmy. Zazwyczaj udzielany jest na zakup, budowę, przebudowę lub remont nieruchomości, zakup maszyn oraz urządzeń na potrzeby działalności, nabycie wartości niematerialnych, takich jak licencje, koncesje, zezwolenia czy patenty. Kredyt inwestycyjny udzielany jest zazwyczaj na okres 15-20 lat.
- Kredyt obrotowy – jego podstawowym przeznaczeniem jest bieżąca działalność firmy. Zawierany jest najczęściej w przypadku chwilowej utraty płynności finansowej. Może być przeznaczony na zapłatę powtarzających się okresowych zobowiązań min. czynszów, dzierżaw, podatków, czy na wypłatę wynagrodzenia dla pracowników. Kredyt obrotowy jest równocześnie kredytem odnawialnym, który może być wykorzystywany wielokrotnie, aż do momentu zakończenia umowy kredytowej. Oprocentowanie tej formy finansowania wynosi zazwyczaj 3 – 10%.
- Kredyt w rachunku bieżącym – jest to rodzaj kredytu dla firm, który udzielany jest najczęściej na rok. Przeznaczony jest dla przedsiębiorstw, które posiadają rachunek bankowy w danym banku przez pewien okres czasu (min. 3 miesiące). Firma może z powodzeniem zaciągać kredyt wielokrotnie, w zależności od potrzeb. Pozwala on pokrywać bieżące zobowiązania i wpływać korzystnie na płynność finansową firmy. Kredyt spłacany jest zazwyczaj w momencie wpływu środków na rachunek bankowy. Głównym atutem tego rodzaju finansowania jest naliczanie odsetek wyłącznie od środków wykorzystywanych przez firmę, a nie od całości przyznanego kredytu.
- Linia kredytowa – to rodzaj finansowania, który oznacza przyznanie pewnego limitu, do którego wysokości firma może się zadłużać, w okresie czasu określonym w umowie. Funkcja linii kredytowej jest bardzo podobna do tej, jaką pełni kredyt w rachunku bieżącym. Jedyna różnica to stworzenie osobnego rachunku rozliczeniowego. Linia kredytowa posiada charakterystyczny limit debetowy. Prowadzona jest na oddzielnym rachunku bankowym, stąd wpływy pojawiające się na rachunku bieżącym nie są traktowane jako spłata zadłużenia.
- Kredyt preferencyjny (z dopłatą) – to forma kredytu, która przyznawana jest na modernizację, rozbudowę lub przebudowę. Odsetki każdej raty kredytu finansowane są przez państwo.
- Kredyt rewolwingowy – to forma kredytu obrotowego, udzielana zazwyczaj w branżach sezonowych i wszędzie tam, gdzie występują powtarzalne cykle gospodarcze. Pożyczka ma charakter odnawialny. Jest przeznaczona na finansowanie bieżących potrzeb firmy i utrzymanie jej płynności – podobnie jak kredyt obrotowy.
Kredyt dla firm Bielsko – jak możemy pomóc?
Powyższe rodzaje finansowania są najczęściej spotykane na rynku. Należy pamiętać, że szanse danej firmy na otrzymanie kredytu dla firm są znacznie większe, jeśli:
- firma prowadzi działalność dłużej niż rok,
- nie wykazuje strat,
- nie zalega z opłatami ZUS / US,
- jej kapitał własny nie jest ujemny,
- posiada odpowiednie zabezpieczenia kredytowe.
Nasze wieloletnie doświadczenie w branży bankowej pozwala dopasować formę finansowania do danego rodzaju działalności. Z chęcią pomożemy wybrać Ci optymalne rozwiązanie. W swoich działaniach jesteśmy elastyczni. Aktywnie współpracujemy z wieloma bankami i instytucjami finansowymi, stąd możemy zaoferować rozwiązania dopasowane do Twoich potrzeb.