Kredyt na wykończenie lub remont mieszkania
8 czerwca 2018Obecnie w Polsce dużą popularnością cieszą się mieszkania z rynku wtórnego i deweloperskiego. Konieczność przeprowadzenia remontu lub wykończenia mieszkania nie odstrasza potencjalnych nabywców. Po dokonaniu kalkulacji okazuje się, że wzięcie spraw remontowo-wykończeniowych w swoje ręce pozwala zaoszczędzać dodatkowe pieniądze. Finansowanie tych działań może odbywać się przy użyciu kredytu hipotecznego. W jaki sposób zaplanować inwestycje?
Kredyt hipoteczny – procedury zawierania umowy
Kredyt hipoteczny jest obecnie najpopularniejszą formą finansowania zakupu nieruchomości. To prosty i szybki sposób, aby cieszyć się własnym M. Wniosek kredytowy, tworzony jest zazwyczaj przez doradcę kredytowego i rozpatrywany przez bank. Zawiera wiele formalności, które decydują o ostatecznym, pozytywnym rozpatrzeniu sprawy. Należy pamiętać, że w przypadku uzyskania kredytu, bank będzie sprawował pieczę nad poszczególnymi etapami remontu. W dokumencie trzeba, więc zawrzeć wszystkie etapy przeprowadzonych prac, ich koszty i termin realizacji. Im bardziej szczegółowy będzie kosztorys, tym większe będą szanse na przyznanie kredytu. Niektóre banki wymagają, aby kosztorys był podpisany przez osobę posiadającą konkretne uprawnienia budowlane.
Charakterystyka kredytu hipotecznego
Kredyt hipoteczny należy do grupy kredytów celów. Jest to równoznaczne z faktem, że możemy objąć nim wyłącznie jasno określone materiały budowlane i poszczególne elementy wyposażenia. Uzyskanie tej formy dotacji jest zazwyczaj czasochłonne i skomplikowane. Czasem trzeba czekać nawet kilka miesięcy, aby otrzymać pierwszą transzę kredytu.
Ten rodzaj kredytu może być wyłącznie udzielany na konkretne elementy wyposażenia mieszkania. W kosztorysie należy zatem wpisać wszystkie materiały budowlane, sanitariaty i elementy wyposażenia, które będą na stałe związane z mieszkaniem. Część banków decyduje się na finansowanie zakupu mebli pod zabudowę, sprzętów AGD pod zabudowę i kosztów montażu szaf wnękowych. Środki z kredytu można przeznaczyć również na wynajęcie fachowców. Rozliczenie musi być wówczas udokumentowane na podstawie faktur VAT.
Kredyt hipoteczny nie obejmuje elementów wyposażenia, które są ruchome i nie są na stałe połączone z mieszkaniem. Te produkty należy sfinansować za pomocą kredytu gotówkowego lub środków własnych.
Kredyt na wykończenie mieszkania
Od początku 2014 roku banki udzielają maksymalnego finansowania w wysokości 95% wartości nieruchomości. Wiele z nich udziela kredytu na zakup i wykończenie mieszkania. Jest to spowodowane przede wszystkim oszacowaniem wartości nieruchomości po przeprowadzeniu prac remontowo-budowalnych. Jeśli zatem koszt mieszkania wynosi 400 tysięcy złotych, a szacowany koszt remonty 60 tysięcy złotych, to bank może określić wartość nieruchomości po remoncie na kwotę 430 tysięcy złotych i przyznać kredyt w wysokości tej kwoty. Jednocześnie warto pamiętać, że wartość nieruchomości wcale nie musi podnieść się wraz z wysokością środków, które przeznaczymy na remont lub wykończenie. Uzależnione jest to przede wszystkim od szacunków przeprowadzonych przez bank.
Wzrost wartości mieszkania – szacowanie
W przypadku zakupu mieszkania w stanie deweloperskim lub z rynku wtórnego najlepiej zdecydować się na skorzystanie ze środków własnych. Nie każdy jednak ma taką możliwości. Wykorzystanie do tego celu kredytu hipotecznego może realnie zwiększyć oprocentowanie kredytu. Wówczas zmienia się wartość zmienna, czyli stopa procentowa, która aktualizowana jest przez banki raz na trzy miesiące. Wartość stała, czyli marża narzucona przez bank pozostaje niezmienna przez wszystkie lata spłaty zobowiązania – o ile zapisane to zostało w umowie.
Czy warto zatem brać kredyt hipoteczny na wykończenie mieszkania?
To zależy. Zależy przede wszystkim od indywidualnej sytuacji inwestora. Zazwyczaj uzyskanie kredytu hipotecznego jest jedyną drogą do szybkiego wykończenia mieszkania. Jest to bardziej opłacalne rozwiązanie, aniżeli wikłanie się w wysokooprocentowane pożyczki lub kredyty gotówkowe. Jednocześnie należy pamiętać, że rozszerzenie kredytu hipotecznego o finansowanie remontu mieszkania realnie wydłuży okres spłaty i wysokość rat.
Optymalnym rozwiązaniem jest połączenie kredytu mieszkaniowego z kredytem na wykończenie. Jest to znacznie lepsze rozwiązanie, niż rozdzielanie tych dwóch celów finansowych. Środki własne lepiej wówczas przeznaczyć na wkłady własny, aniżeli na remont mieszkania, pamiętając o tym, że kredyt na wykończenie zwiększa docelową wartość nieruchomości, a sam podwyższa zabezpieczenie bankowe. To świetny sposób na podwyższenie wkład własnego i lepszą pozycję negocjacyjną w rozmowach z bankiem. Takie działanie może ostatecznie wpłynąć na zmniejszenie wydatków związanych z zakupem i wykończeniem nieruchomości.
Jeżeli zastanawiasz się nad kredytem hipotecznym z regionu Bielska-Białej – kliknij tutaj.