Mieszkanie dla młodych – kompendium wiedzy
24 czerwca 2018Niemal wszyscy marzący o własnym M słyszeli o rządowym programie Mieszkanie dla Młodych (MDM). W 2012 roku został zakończony program Rodzina na Swoim, który zgodnie – w ocenie ekspertów – okazał się doskonałym pomysłem. Jego dobroczynne skutki były widoczne, zarówno w sektorze bankowym, jak i na rynku budownictwa mieszkaniowego. Tym samym rząd postanowił kontynuować inicjatywę związaną z dopłatami dla osób ubiegających się o własne mieszkanie, przygotowując nowy projekt, czyli wspomniane wyżej MDM.
Czym jest MDM?
To program pomocy państwa, którego podstawowym założeniem jest ułatwienie nabycia pierwszego mieszkania przez młodych ludzi. Projekt realizowany jest przez Bank Gospodarstwa Krajowego we współpracy z Ministerstwem Infrastruktury i Rozwoju. Uczestniczą w nim również banki i inne podmioty, udzielające finansowania.
Celem istnienia programu jest dofinansowanie ze środków budżetu państwa dofinansowania wkładu własnego i dodatkowego finansowego wsparcia w formie spłaty części kredytu. Dofinansowanie może być udzielane osobom, ubiegającym się o nabycie lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego w celu zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych nabywcy. Ostatnia nowelizacja ustawy pozwoliła rozszerzyć możliwości MDM również o mieszkania pochodzące z rynku wtórnego.
Kto może skorzystać z programu Mieszkanie dla Młodych?
O dodatkowe wsparcie mogą ubiegać się osoby do 35 roku życia. W przypadku małżeństw wystarczy, że jedna z osób spełnia kryterium wiekowe. Założenie to nie dotyczy rodzin posiadających trójkę i więcej dzieci. Jednocześnie uczestnikiem program nie może być osoba, która:
- posiada prawo własnościowe do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny,
- jest właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeśli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmuje minimum jeden lokal mieszkalny,
- nie była właścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego i lokalu mieszkalnego
W przypadku, gdy osoba, która ubiega się o dofinansowanie jest najemcą lokalu mieszkalnego lub przysługuje jej spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, to wówczas zobowiązuje się ona do rozwiązania umowy najmu i opróżnienia lokalu mieszkalnego. Innym rozwiązaniem jest zrzeczenie się spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na rzecz spółdzielni mieszkaniowej i opróżnienia tego lokalu w terminie 6 miesięcy od daty zawarcia umowy o ustanowieniu lub przeniesieniu własności mieszkania, w momencie uzyskania prawa własnościowego do kredytowanego mieszkania, które zostało objęte finansowym wsparciem. Nie może dokonać tego jednak nie później, aniżeli w terminie 6 miesięcy od daty zawarcia umowy ustanowienia lub przeniesienia własności mieszkania.
MDM od strony prawnej
Mieszkanie dla Młodych posiada ściśle określone kryteria, które muszą być spełniane przez kredytobiorcę. Część z nich obejmuje ponadto nieruchomość i kredyt bankowy. Dofinansowanie może zostać udzielone, o ile spełnione są poniższe warunki:
- kredyt zawierany jest w kwocie co najmniej 50% ceny zakupu nieruchomości,
- co najmniej 15-letni okres kredytowania,
- nabyta nieruchomość znajduje się na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej,
- bank kredytujący musi posiadać aktualną umowę z BGK,
- zawierany jest w złotówkach
Powierzchnia użytkowa lokalu została ściśle określona w przepisach prawa. W przypadku osób indywidualnych i rodzin, posiadających dwójkę dzieci lub mniej, zakres ten wynosi 75 m2 dla lokalu mieszkalnego i 100 m2 dla domu jednorodzinnego. W przypadku rodzin z przynajmniej trójką dzieci wartości te wynoszą 85 m2 dla lokalu mieszkalnego i 110 m2 dla domu jednorodzinnego.
Jednocześnie program posiada limity ceny metra kwadratowego, uzależnione od miasta, w którym dokonywany jest zakup nieruchomości. Limity te określone są w trzech grupach. Pierwszą z nich są miasta, będące siedzibą wojewody lub sejmiku województwa. Drugą – gminy sąsiadujące z miastem, które jest siedzibą wojewody lub sejmiku województwa, a trzecią pozostałe gminy w danym województwie. Wartości te określane są za pomocą iloczynu współczynnika 1,1 dla rynku pierwotnego i 0,9 dla rynku wtórnego. Pod uwagę bierze się równocześnie średni wskaźnik przeliczeniowy kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni mieszkalnej, wyznaczonej dla danej lokalizacji.
Na jaką kwotę można liczyć?
Kwota dofinansowania jest ściśle uzależniona jest sytuacji rodzinnej. Wartość świadczenia określana jest na poziomie:
- 10% – dla rodzin bez dzieci i singli,
- 15% – dla rodzin z jednym dzieckiem,
- 20% – dla rodzin z dwójką dzieci,
- 30% – dla rodzin z przynajmniej trójką dzieci,
Wartość procentowa uwzględniana jest od kwoty, która stanowi iloczyn powierzchni użytkowej, która wyrażona jest w liczbie m2 nabywanego mieszkania. Nie może być ona większa niż 50 m2 dla singli i rodzin posiadających dwójkę dzieci, a także 65 m2 dla rodzin z trójką lub większą ilością dzieci. Wskaźnik ten ogłaszany jest przez wojewodów na bazie przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni mieszkalnej, wyznaczonego dla trzech rodzajów lokalizacji nabywanych mieszkań. Jednocześnie ustawa przewiduje jednorazową nadpłatę kredytu przez BGK w wysokości 5% wartości obliczonej na powyższej zasadzie. Opcja ta dostępna jest dla kredytobiorców, którzy w przeciągu pierwszych 5 lat będą wychowywać trzecie lub kolejne dziecko – również dziecko przysposobione.
Mieszkanie dla Młodych 2017/2018 – analiza
Dzięki danym opublikowaniu przez BKG możemy wywnioskować jak wygląda statystyczny obywatel korzystający z programu. Okazuje się bowiem, że w pierwszych latach działania, MdM nie osiągnął sukcesu. Dopiero nowelizacja ustawy zmieniła ilość osób zainteresowanych programem.
Oficjalne statystki, z końca maja informują, że BGK wypłacił 90,76% środków, które zarezerwowane były dotychczas na MdM 2017. Stanowi to 677 041 mln. Złotych. Ilość zabezpieczonych środków na kolejne inwestycje to 679 787 340 zł., czyli 91,12 procent. MdM 2018 to z kolei jedyna pula, która została w całości zamknięta w kwietniu. Z 281 mln złotych zarezerwowano niemal całość – 380 981 490 zł. Z tej kwoty do beneficjentów trafiło 340 839 790 złotych, czyli 44,73%.
Kto korzysta z MdM?
Z programu Mieszkanie dla Młodych najchętniej korzystają osoby, które nie posiadają dzieci. Dopłaty w wysokości 10% przyznane zostały 54 909 wnioskodawcom, na łączną kwotę 1 miliarda złotych. Spowodowane jest to prawdopodobnie chęcią Polaków do zapewnienia odpowiednich warunków bytowych swojej rodzinie. Z programu chętnie korzystają też single, którzy zmęczeni są wieloletnim wynajmem. Ci, którzy mogą pozwolić sobie na kredyt hipoteczny chętnie korzystają z 10% dofinansowania.
MdM dużym zainteresowaniem cieszy się również wśród rodziców wychowujących jedno dziecko. W poprzednim roku takich wniosków spłynęło 16 117 na sumę 481 milionów złotych. Z kolei z dopłaty rzędu 20% skorzystało 3 114 wnioskodawców na kwotę 122 milionów złotych. 30% dofinansowania uzyskało 3154 beneficjentów, którzy uzyskali 246 milionów złotych.
Reasumując – skorzystaj już dzisiaj
Program Mieszkanie dla Młodych po restrukturyzacji okazał się strzałem w dziesiątkę. Uzyskane z tego tytułu dofinansowanie pozwoliło wielu osobom zrealizować marzenia o własnym M. Duża ilość pozytywnie rozpatrzonych wniosków wpłynęła korzystnie na wszystkich zainteresowanych. Program z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością.
Dzięki wieloletniemu doświadczeniu możemy zaoferować swoją wiedzę w kontekście uzyskania dofinansowania MdM. Chętnie obejmiemy patronat nad Twoim finansowaniem i zajmiemy się wszelkimi formalnościami. Decydując się na współpracę z nami, uzyskasz optymalną formę kredytowania.